GAZİANTEP ŞANLIURFA TURU

                                                GAZİANTEP ŞANLIURFA TURU
                                                                2 GECE 3 GÜN
                                         GAZİANTEP GELİŞ – GAZİANTEP GİDİŞ 
1 .GÜN
GAZİANTEP KALESİ – ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ – MEDUSA CAM MÜZESİ  
Siz değerli misafirlerimizle Gaziantep Hava alanında bizi bekleyen aracımıza binerek kahvaltımızı alacağımız restauranta hareket ediyoruz. Ekstra alınan kahvaltı sonrasında sular altında kalan Zeugma antik kentinden ele geçen muhteşem taban ve duvar mozaiklerini görebileceğimiz Gaziantep Zeugma Müzesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Henüz yeni inşa edilen bu muhteşem müzeyi gezdikten sonra bir diğer yeni müze olan ve Kurtuluş mücadelesi esnasında ünlü Antep savunmasının gerçekleştirildiği Gaziantep Kalesi'ne ulaşıyoruz, buradan da yolumuz üzerinde bulunan Medusa Cam Eserleri Müzesi’ni geziyoruz. Yöresel lezzetleri tadacağımız öğle yemeği. Sizlere, eski el sanatlarımızın yaşatılması için uğraşı verilen ustalarımızın çalıştığı ve yöresel alışverişlerimizi gerçekleştireceğimiz bakırcılar, yemeniciler,  baharatçılar ve fıstıkçılar çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
2 .GÜN
BİRECİK – HALFETİ TEKNE TURU – KELAYNAK KUŞLARI - HARRAN – KONİK EVLER - İLK ÜNİVERSİTE – HARRAN HÖYÜĞÜ – SURLAR - ŞANLIURFA
Değerli Misafirlerimiz, otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından, yaklaşık 1 saat sonra Fırat Nehri üzerinde kuzeyden güneye 4. baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan siyah güllerin memleketi Halfeti'ye varıyoruz. Buradan teknemize binerek Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyü’nü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ye varıyoruz. Otobüsümüze binerek Birecik ilçesinde bulunan Kelaynak Kuşları Koruma Merkezi’ne ulaşıyoruz. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra öğlen yemeğimiz için restoranımıza gidiyoruz. Yemek sonrasında Akçakale sınır kapısı yolunu takip ederek ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz. Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs(Cennet camii), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi ( Harran Üniversitesi ),İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Evleri ziyaret ediyoruz. Harran’da yapacağımız çeşitli ziyaretlerin ardında Şanlıurfa’ya doğru yol almaya başlıyoruz. Şanlıurfa’ya gelmeden hemen önce Hz. Eyüp’ün makamına ulaşıyor ve Çile Çektiği Kuyuyu ve Çeşmeyi görüyoruz. Ve artık tüm gezilerimizi tamamlayıp otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle Urfa kültürünün önemli bir parçası olan Sıra Gecesi (Ekstra ) programı düzenliyoruz.
3 .GÜN
BALIKLI GÖL – HZ. İBRAHİM MAKAMI – AYN ZELİHA GÖLÜ - GÜMRÜK HAN – GAZİANTEP – BEY MAHALLESİ – GÖĞÜS İBRAHİM PAŞA KONAĞI
Değerli Misafirlerimiz, otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrası, peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa'yı gezmeye başlıyoruz. Burada ilk olarak Balıklı Göl'ü ziyaret ediyoruz. Hemen sonrasında ise Halil-ür Rahman Camii, Hz.İbrahim Makamı olarak inanılan mağara, eski Mevlid-i Halil Camii, yeni Mevlid-i Halil Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü ve Hz.İbrahim'in ateşe düştüğü yer olarak kabul edilen Halil-ür Rahman Gölü ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Gezilerimiz sonrasında Urfa’nın simgelerinden olan ve birçok dizi setinin kurulduğu Gümrük Han'da serbest zaman vereceğiz. Bu sürede yöresel isot, dokumalar ve diğer alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Serbest zaman sonrasında Gaziantep’e geri dönüyoruz. Gaziantep’e ulaştığımızda ilk olarak Gaziantep'in en eski mahallelerinden olan Bey Mahallesine ulaşıyoruz. Burada eski, taş ve ahşap işlerinin en güzel örneklerini görebileceğimiz Antep evlerini bünyesinde barındıran sokakları gezerken tarihe tanık olacaksınız. Geçmişe dair yapacağımız bu gezi esnasında yorgunluğumuzu atmak için uğrayacağımız eski bir Ermeni konağında hem konağı fotoğraflayıp hem de yine yöreye özgü menengiç kahvesini yudumlayacağız. Akşamüstü geçireceğimiz hoş dakikaların ardından Gaziantep Havaalanına hareket ediyoruz. Bir başka Anka Tur organizasyonunda buluşmak üzere üzülerek vedalaşıyoruz.     
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
* Otellerde 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 
* Lüks Otobüsler İle Ulaşım Vb.
* Profesyonel Rehber İle Çevre Gezileri 
* Anka Tur Otobüs İçi İkramları 
* Açık Büfe 2 Sabah Kahvaltısı 
* Açık Büfe veya Set Menü 2 Akşam Yemeği 
* 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

* Tekne turu
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
* Tüm Öğlen Yemekleri ve Ekstra alınan yemekler
* Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler 
* Sıra Gecesi Eğlencesi
* Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
* Müze Giriş Ücretleri
 
GAZİANTEP KALESİ
ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ
HANLAR - ÇARŞILAR
HALFETİ
RUM KALE
HARRAN
BALIKLI GÖL
Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, tüm gezilerimizi gündüz yapacağımız için dudak koruyucu krem ve şapka, her an yağmur yağabileceği için yağmurluk, yapacağınız alışverişler için sırt çantası ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı yanınıza almayı unutmayınız.