BÜYÜK GAP TURU

1.GÜN
Adana Hava limanında siz değerli misafirlerimizi bekleyen profesyonel rehberimizle buluşup, 2 saatlik yolculuk sonrası çan ve ezan seslerinin birlikte duyulduğu kozmopolit bir yapısı olan tarih ve kültür kenti Hatay’a varıyoruz.  Hatay da ilk olarak yöresel kahvaltımızı aldıktan sonra Kültür turumuza başlıyoruz. Dünyanın en büyük müzelerinden olan Hatay Arkeoloji ve Mozaik Müzesini geziyoruz. Antik dönem medeniyetlerinin ve Türk-İslam medeniyetinin eserlerinin sergilendiği müzede rehberimizden bilgi alıp fotoğraf çekiyoruz. Müze gezimiz sonrası Hıristiyanlığın ilk kilisesi olan Saint Pierre Kilisesini gezip, Tarihi çarşıya hareket ediyoruz. Burada rehberimiz eşliğinde gezinti yapıyoruz. Dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilir. Öğle yemeğinde çarşı içinde bulunan kasaplarda Kağıt kebabının tadına bakıyoruz. Öğle yemeği sonrası şehrin en güzel lezzetlerinden olan Künefenin tadına bakıp ustadan bilgi alıyoruz. Antakya gezimizin ardından Samandağ’a hareket. Organik tarımın yapıldığı neredeyse nüfusunun tamamı Ermeni olan Vakıflı Köyü’nü gezip kahvemizi içiyoruz. Köy gezisi sonrası Musa Dağı’nda bulunan efsanevi Musa Ağacı’nı görüyoruz. Gezilerimiz sonrası Gaziantep’e hareket. Yaklaşık 2.5 saatlik yolculuğun ardından Gaziantep’e varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’teki otelimizde.  
2.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Halfeti’ye hareket. 90 dakikalık yolculuk sonrası Güneydoğu’nun incisi saklı cennet Halfeti’ye varış. 2000 yılında Fırat Nehri üzerine inşa edilen Birecik Baraj Gölet’inin altın da kalan tarihi şehri kuşbakışı gören bir teras üzerinden fotoğraflıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik tekne turu ile Fırat Nehri üzerinde dar vadide birbirinden güzel fotoğraflar çekiyoruz. Sonrasında Asur medeniyetinden beri kullanılan Rumkale ve batık köy Savaşan köyünü gezip tarihleri hakkında bilgi alıyoruz. Tekne turumuzun ardından 90 dakikalık yolculuğun arından Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya varış. Burada Şanlıurfa’ya özel yöresel öğle yemeği alıyoruz ve turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dünya’da sayılı örneği çok az olan Konik şeklindeki geleneksel Harran Evlerine konuk oluyoruz. Yöre halkı ile şirin bir sohbet eşliğinde bu tarihi mekânı gezdikten sonra çay ve mırra molası veriyoruz. Bu molanın hemen ardından Antik Harran’ı ziyaret ediyoruz ve rehberimizden bilgi alıyoruz. Harran gezimiz sonrası Şanlıurfa şehir merkezine hareket. İnanç turizmi için çok önemli olan Balıklı Göl turumuzu gerçekleştiriyoruz. Burada 3 semai dinler de kutsal olan ve kutsal kitaplarda adı geçen Hz. İbrahim’in doğdu mağara ve dergâhı ziyaret ediyoruz. Hz. İbrahim ve Nemrut arasında geçen hadiseyi rehberimizden dinledikten sonra tarihi çarşı ve pazarlarını geziyoruz. Çarşı gezimiz sonrası otele yerleşme ve belirlenen saatte buluşup bizler için özel ayrılan Tarihi konukevinde sıra gecesi eğlencesi için yerlerimizi alıyoruz. Canlımüzik eşliğinde akşam yemeğiveçiğ köfte sunumunun sonrasında gecenin sonu ve otele hareket. Geceleme Şanlıurfa’daki otelimizde.
 3.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Adıyaman’a hareket.  1 saatlik yolculuğun ardından Bozova’da bulunan Türkiye’nin en büyük projesi ve Gap bölgesinin göz bebeği Atatürk Barajı’nı varış. Terasta çay ve kahvemizi yudumlayıp rehberimiz bölge hakkında bilgi alıyoruz. Baraj gezimiz sonrası Adıyaman Kahta’ya varış. Baraj manzarası eşliğinde öğle yemeğimizi yedikten sonra turlarımıza devam ediyoruz. Sırasıyla Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia kentini gezdikten sonra Dünya’da Güneşin en güzel doğuş ve batışının izlenebildiği yerler arasında bulunan 1150 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Küçük minibüslerle dağın eteğine kadar çıkıp yarım saatlik yürüyüşün ardından dağın zirvesine ulaşıyoruz. Burada ilk olarak Tanrıların bulunduğu Doğu Terasında rehberimizde bilgi alıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra güneşin batışını izlemek için Batı Terasına geçip tanrı heykelleriyle birlikte güneşin muhteşem batışını izleyip birbirinden güzel fotoğraflar çekiyoruz. Güneş batımı sonrası bizleri bekleyen araçlara binip 60 dakikalık yolculuk sonrası otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Adıyaman’daki otelimizde.  
4.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Diyarbakır’a hareket. 3 saatlik yolculuk sonrası kültür kenti olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’a varış. Burada ilk olarak dünyanın en büyük ve en eski camilerinden olan Ulu Camii ve tarihi hanları gezdikten sonra öğle yemeğimizi almak için restorana hareket ediyoruz. Öğle yemeği sonrası Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Mezesi ve Hasan Paşa Hanı’nı ziyaret ediyoruz. Burdan sonra Dünyanın en iyi korunmuş surları olan Keçi Burcu’na çıkıp hem şehri hem de Dicle Nehrini seyredip fotoğraflar çekiyoruz. Sonrasında Roma döneminde yapılan daha sonra diğer medeniyetlerin kullandığı 10 gözlü yada Dicle Köprüsü gezip burada serbest zamanım veriyoruz. Serbest zaman sonrası otelimize hareket. Akşam yemeği ve Konaklama Diyarbakır’daki otelimizde.  
5.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından 90 dakikalık yolculuk ve Mardin’e varış. Döneminin en büyük eğitim merkezi olan Kasımiye Medresesi gezip rehberimizden medrese hakkında bilgi alıyoruz. Medrese gezimiz sonrasında Süryani cematinin en büyük dini merkezlerinden biri olan Deyrul Zafaran varıyoruz. Burada Süryani kahvesi ya da Süryani çayı için kısa bir serbest zamanımız oluyor. Manastır gezimiz sonrasında Meşhur Mardin yemeklerinden yemek için restoranımıza hareket ediyoruz. Öğle yemeği ve dinlenme sonrası Mardin’in tarihi sokaklarında rehberimiz eşliğinde gezimize başlıyoruz. Bölgeye has Abbara ve tarihi evler, çarşı ve pazarları gezip şehrin tarihi dokusunu hissediyoruz. Mardin gezimiz sonrası belirlenen yer ve zaman da bululup ve otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Mardin’deki otelimizde.  
6.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Mardin şehir merkezinde kısa bir serbest zaman ve 1 saatlik yolculuk sonrası Süryani Cemaati’nin anavatanı olarak bilenen Midyat’a varış. Burada ilk olarak ilçe dışında yer alan ve bir dönem Süryanilerin en önemli dini merkezi olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırını ziyaret ediyoruz. Manastırda yaşayan bir öğrenci eşliğinde çevre gezimizi yaparken yapı hakkında bilgi alıyoruz. Buradan sonra Yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeği alıyoruz ve kaldığımız yerden gezilerimize devam ediyoruz. Taşların oya gibi işlendiği Mardin ve bölgesinin en güzel mimari özelliğini taşıyan birçok dizinin çevrildiği Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Burada fotoğraf için serbest zamanımız oluyor. Serbest zamanın ardından telkari gümüş sanatının en güzel örneklerinin bulunduğu çarşı ve Pazar gezimizi yapıyoruz. Belirlenen yer ve saatte buluşup otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Midyat’da ki otelimizde.    
7.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından 1 saatlik yolculuk sonrası Türk-İslam medeniyeti için önemli bir yerleşim yeri olan Hasankeyf’e varış. Hasankeyf gezimizde ilk olarak Elrızk Camii, Tarihi çarşı, Tarihi köprüyü görüp rehberimizden bilgi alıyoruz. Dicle nehri manzarasında çay ve kahve molası sonrası Van’a doğru hareket ediyoruz. 2 saatlik bir yolculuğumuzun ardından yolumuz üzerinde bulunan Veysel Karani Hazretlerinin türbesinin olduğu Baykan’ı ziyaret ediyoruz. Burada kısa bir molanın ardından dualarımızı yapıp yolumuza devam ediyoruz. 4 saatlik bir yolculuğun ardından Doğu Anadolu bölgesinin en önemli şehirlerinden olan Van’a varış. Akşam yemeği ve konaklama Van’daki otelimizde.  
8.GÜN
Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından rehberimiz eşliğinde Van turumuza başlıyoruz. Van Göl’ü sahillerinin en şirin ve yeşil yerleşim alanı olan meyve bahçeleriyle bezeli Edremit üzerinden Gevaş’a varıyoruz. Buradan bizi bekleyen tekne ile Akdamar adasına geçiyoruz. Dış kabartmalarıyla ünlü yeni restore edilen bir ermeni kilisesi olan Akdamar Kilisesi’ni gezip rehberimizden bilgi alıyoruz. Ada gezimiz sonrasında çay ve kahvelerimizi içip Van Gölü’nü izliyoruz. Daha sonra bizi bekleyen tekne ile otobüse geçip şehir merkezine gidiyoruz. Kısa bir yolculuğun ardından bölgenin en büyük kalesi olan Van Tuşpa Kalesi’ni görüyor ve burada kısa bir serbest zamanımız oluyor. Kale gezimiz sonrasında şehir merkezine hareket. Tarihi çarşı ve Pazar gezimiz sonrasında belirlenen saatte ve yerde buluşup Adana’ya hareket ediyoruz. Güzel ve dinlendirici bir yolculuk sonrasında   Adana Şakir Paşa Havaalanına varış. Siz değerli misafirlerimiz ile bir başka Anka Tur organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz .  
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
* Lüks araçla çevre gezileri
* 7 gece 4 veya 5 yıldızlı otellerde konaklama
* Profesyonel rehberlik hizmetleri
* Gidiş dönüş havalimanı transferleri
* 7 Sabah kahvaltı
* 7 Akşam yemeği
* Seyahat sigortası    
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
* Öğle yemekleri ve Yolda alınan yemekler
* Müze ve ören yeri girişleri
* Tüm Ekstra Harcamalar. * Sıra gecesi * Tekne turu
GAZİANTEP
HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ
SAİNT PİERRE KİLİSESİ
HALFETİ
RUMKALE 
SAVAŞAN KÖYÜ
HARRAN
ŞANLI URFA
BALIKLI GÖL 
ADIYAMAN
NEMRUT
KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ
DİYARBAKIR
ULU CAMİ
MARDİN
DAYRUL ZAFARAN
KASIMIYE MEDRESESİ
MİDYAT
MOR GABRİEL
HASANKEYF
VAN GÖLÜ
AKDAMAR KİLİSESİ
TUŞPA KALESİ


Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, tüm gezilerimizi gündüz yapacağımız için dudak koruyucu krem ve şapka, her an yağmur yağabileceği için yağmurluk, yapacağınız alışverişler için sırt çantası ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı yanınıza almayı unutmayınız.