ADIYAMAN ŞANLIURFA GAZİANTEP TURU

ADIYAMAN – ŞANLIURFA - GAZİANTEP                     
 
ADIYAMAN : 1.gün
        Misafirlerimizle Gaziantep hava limanında buluşma ve bizi bekleyen aracımızla Adıyaman’a hareket.  Adıyaman'da bizi karşılayacak olan rehberimiz ile buluşuyoruz ve turumuza başlıyoruz.
     Öncelikle ilk ziyaret noktamız Karakuş Tümülüsü olacak. M.Ö. 1.yy.'da Kommagene Krallığı'na mensup kraliçelere ait bir Anıt Mezar olan Karakuş Tümülüsü ismini yöre halkı tarafından günümüze kadar ayakta kalan sütun üzerinde bulunan kartal heykelinden almış. Bölge Kommageneliler için önemli bir Temenon, yani kutsal alan. Buradan sonra ziyaret edeceğimiz nokta ise Cendere Köprüsü olacak. M.S. 1.yy.’da yapılmış olan ve 1900 yıldır doğanın ve insanoğlunun tahribatına rağmen direnerek 1997 yılına kadar üzerinde araç trafiğinin işlediği Roma dönemine ait taş köprüyü ziyaret edeceğiz. Sonrasında ise Kahta yakınlarındaki Kocahisar Köyü’nde bulunan yine Kommageneliler tarafından inşa edilmiş olan Yeni Kale’yi panoramik olarak görüyoruz. (Restorasyonda olduğundan) Yeni Kale’den sonraki durağımız ise Arsemia Tapınağı olacak. M.Ö. 2.yy. başlarında Kommagenelilerin atası Arsemiz tarafından başkent ve idari merkez olarak kurulan Arsemia’da Anadolu’da bilinen en büyük Grekçe yazıtı göreceğiz. Sonrasında ise rotamızı Adıyaman’ın en önemli noktası olan Nemrut’a çeviriyoruz.
     Nemrut’ta 2150 metre yükseklikte Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntıları görme imkanımız olacak. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmış. Doğu terasında I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykelleri'ni görüp anlatımlarını dinleyerek Batı terasına doğru ilerliyoruz. Batı terasında ise Dünya’nın 8. Harikası olarak nitelendirilen Nemrut’ta gün batımını izleyerek Nemrut gezimizi tamamlıyoruz. Bizi bekleyen aracımızla Adıyaman merkeze geri dönüyor, konaklama ve akşam yemeği için otelimize geçiyoruz. 

ADIYAMAN – ŞANLIURFA : 2.gün
Otelimizde aldığımız açık büfe kahvaltı sonrasında aracımız ile Şanlıurfa’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde ilk uğrayacağımız nokta Atatürk Barajı Seyir Terası olacak. Buradan sonra yolumuza devam ederek Şanlıurfa’ya varıyoruz. Şanlıurfa’da Türkiye’nin ve Avrupa’nın Zeugma’dan sonra en modern ve en yeni mozaik müzesi olan Halepli bahçe Mozaik Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Halepli bahçe Mozaik Müzesi, mitolojide ismi geçen kadın savaşçı Amazonların tasvir edildiği tek mozaiğe de ev sahipliği yapmakta. Mozaikler, Amazon kadınlarının av sahnelerini, bazı hayvanları ve kişileri tasvir etmekte. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin tasvir edildiği mozaikler, dünyanın ilk mozaikleri kabul edilmekte ve en kıymetli mozaiği olarak tanımlanmakta. Müze gezimizin ardından vereceğimiz öğle yemeği molasından sonra Şanlıurfa’yı keşfetmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Balıklı Göl, Halil Rahman Gölü, Rızvaniye  Camii, Mevled - i Halil Camii’ni ziyaret ettikten sonra sıra Şanlıurfa’nın çarşılarına gelecek. Sipahiler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Kazaz Pazarı ve Gümrük Han gezeceğimiz noktalardan bazılarını oluşturuyor. Çarşı gezilerimiz sonrasında dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşya alışverişi yapabilmeleri açısından serbest zaman tanıyacağız. Serbest zaman sonrasında dinlenmek için otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve sıra gecesi için belirlenen mekana gidiyoruz.

ŞANLIURFA – HARRAN – ŞANLIURFA  : 3.gün
Otelimizde aldığımız açık büfe kahvaltı sonrasında aracımız ile Harran’a doğru yola çıkıyoruz. Burada ilk olarak Harran’ın ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran Höyüğü’nü, Türkiye’de İslamiyet döneminde kurulmuş en eski cami olma özelliğini taşıyan Harran Ulu Camisi'ni, Tarihi Surları ve Konik Kubbeli Harran Evlerini ziyaret ediyoruz. Sonrasında ise 400 yıldan bu yana Eyyup Nebi köyü olarak anılan yerde Hz. Eyyup peygamberin makamını ziyaret ediyoruz. İslami inanca göre Allah, Şanlıurfa’da yaşayan ve çok zengin olan Eyyup peygamberi imtihan etmek için önce mallarını ve çocuklarını elinden aldı ve daha sonra kendisine ağır bir hastalık verdi. Tüm bunlara sabır ve şükür gösteren Hz. Eyyup, Cebaril’in getirdiği vahiy gereği ayağını yere vurdu ve yerden su fışkırdı. Bu su ile yıkanan Hz. Eyyup, vücudunu kaplayan yaralardan hemen kurtuldu. Daha sonra içtiği bu kutsal su, içindeki bütün dertlerini de yok etti. Bunun üzerine Allah, Hz. Eyyup’a, hem çocuklarının hem de mallarının iki katını verdi. Bunun için Hz. Eyyup, sabır timsali bir peygamber olarak tanınmaktadır. Biz de oradan çıkan sudan içerek kendimize de ''Eyyup Peygamber'in Sabrı''ndan diliyoruz. Harran sonrasında programımıza devam ediyoruz. Şu an aktif kazı çalışmalardan ötürü ziyarete kapalı olan Göbeklitepe’yi ziyaret edemeden Şanlıurfa’ya geri dönüyoruz. Fakat artık Şanlıurfa’da Göbeklitepe’den çıkan tüm eserlerin sergilendiği Türkiye’nin en modern müzelerinden biri olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi açıldı. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde rehberimizin anlatımları ve müzenin görsel şovları eşliğinde kronolojik sıra eşliğinde Asur, Babil, Hitit çağları, Neolitik Devre, Kalkolitik Devre, Eski Tunç çağına kadar uzanan pek çok eseri görme imkanımız olacak. Müze gezisi sonrasında konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

BİRECİK – HALFETİ – RUMKALE : 4. gün

    Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Halfeti’ye giderken yolumuzun üzerinde bulunan Zeugma Antik Kenti'ni ziyaret ediyoruz. Ardından yolumuza devam ediyoruz ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Kelaynak kuşlarının üretim çiftliğini geziyoruz. Sonrasında Halfeti’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Halfeti’ye vardığımızda teknemize binerek Fırat Nehri'nde bir gezintiye çıkıyoruz.
     Tekne gezisi esnasında Birecik Baraj Gölü ile bir yarımada halini alan tepedeki antik çağlardan günümüze kalan Rumkale’yi görüyoruz ve fotoğraflıyoruz. Rum kaleden sonra Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı bir başka yer olan Savaşan Köyü’nü görüyoruz. Öğle yemeğimizi baraj gölü kenarında köy manzarası eşliğinde Mağara Restaurant’ta alıyoruz.
     Halfeti’ye dönüp bir kahve ve alışveriş molası sonrasında Gaziantep'e doğru yola çıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Akşam şehir merkezi için serbest zaman.

GAZİANTEP  : 5. gün
 Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında öncelikle ilk ziyaret noktamız Zeugma Mozaik Müzesi olacak. Zeugma Mozaik Müzesi 2011 yılında açılmış olan, 1700 metrekare büyüklüğü ile dünyanın en büyük mozaik müzesi. Gerek mimarisi gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan bu müze iki bin yıllık mozaiklere ev sahipliği yapmakta. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Posedion Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserleri görürken Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış eşsiz bir eseri ziyaret etme ve hakkında detaylı bilgi alma şansına sahip oluyoruz.
Zeugma Müzesi ziyaretimizin ardından kalenin etrafındaki hayat... Onlarca han ve çarşısı, şehrin ortasında küçük bir tepeye kurulu kalesi, taş evlerden oluşan mahalleleri ile. Milli Mücadele döneminde kahramanlıklarıyla ün salmış tarihi dokusu. Şehrin orta yerinde 25 metre yükseklikte bir dolgu tepe üzerine kurulu olan kalenin 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Kale ziyarete kapalı olsa da içindeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi görülmeye değer. Çift şerefeli Osmanlı Şirvani Camisi, kır kahvesi, Medusa Cam Müzesi, tarihi Naib Hamamı ve sonrasında 14 Şehitler Abidesi'nin görülmesi ve rehberimizden konu ile ilgili bilgi alınması mümkün. Alışkın olmadığımız müze tarzlarında bir ilki yaşatacak olan Hamam Müzesi, Mutfak Müzesi ve Para Müzesi ziyaretleri sonrasında Gastronomi şehri unvanını elinde bulunduran Gaziantep mutfağını keşfetmek için ilk öğle yemeğimizi alacağımız mekana geçiyoruz. 
 Verilen lezzet molasından sonra Antep Kültür Yolu üzerindeki Gümrük Han, Millet Han ve Zincirli Bedesten gibi alışveriş yapılacak merkezleri ziyaretler sonrasında Tütün Han'ın gezilmesi, Bakırcılar Çarşısı'nda Gaziantep el sanatlarından bakırcılık, yemenicilik, sedef kakma işçiliği, gümüş işlemeciliği ve semercilik gibi alanlardaki ürünleri incelemesi söz konusu. Ve söz Gaziantep'in yöresel ve organik ürünlerine gelince akla ilk gelen 250 yıllık geçmişi bulunan Almacı Pazarı. Şehirde yetişen tüm ürünlerin bulunabildiği pazardan baharatlar, kışlık kuruluklar, salçalar, sucuk, pestil, kuruyemiş ve elbette Antep Fıstığı satın alabilirsiniz. Akşam saatlerinde nefeslenip günün yorgunluğunu atmak için kahve molası vereceğimiz tarihi 400 yıl öncesine dayanan Tahmis Kahvesi. Kıraathaneyi enfes kahvemizi yudumlarken inceleme fırsatı buluyoruz. Kahve molası sonrası konaklamamız için otelimize gidiyoruz. 

GAZİANTEP  : 6. gün
     Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında gezimize Atatürk'ün şehre gelişinde halka konuşma yaptığı binanın ziyareti ile başlıyoruz. Kendirli Kilisesi'nin ve Antep savunmasında duvarları üzerine aldığı top mermi izlerinin incelenmesi ve bilgi alınmasını takiben savunma sırasında şehit olan 6317 insanın yattığı Şehitler Abidesi ziyaretimiz sonrasında tarihi 1500'lü yıllara uzanan Türkiye'nin en güzel sivil mimari örnekleri arasında sayabileceğimiz Bey Mahallesi'ni geziyoruz. Sarı taşlardan oluşan evleri ve sokakları ziyaretçilerde bir Güney Avrupa şehri hissi uyandırıyor. Taş evlerin günümüzde müze, kafe ve restoran gibi fonksiyonları var.
     2013 yılında açılan, Atatürk'ün Gaziantep nüfusuna kayıtlı olduğunu gösteren cüzdanının da sergilendiği Atatürk Anı Müzesi.  Atamızın 1933 Ocak ayındaki ziyaretinde kendisine tahsis edilen kullandığı eşyalar dönemin şehir görselleri ile birlikte bu müzede sergileniyor.
     Geçmişten günümüze 1700 ile 1990 yılları arasındaki zamana ait el yapımı oyuncakların sergilendiği Türkiye'nin dört oyuncak müzesinden birisi olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi bir sonraki durağımız oluyor. Ve Türkiye'nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş'ün adını yaşatmak için açılan bir müzenin gezisi ve teras katından panoramik Antep seyri sonrasında yüzlerce yıl boyunca farklı medeniyetlere ve beraberinde farklı inançlara da ev sahipliği yapmış bu kent de farklı dinlerin ibadethanelerini görmek mümkün. Kurtuluş Camii şehrin en büyük camilerinden biridir, 1892 yılında kilise olarak yapılmış, önceleri kilise sonraları cezaevi olarak kullanılmış ve günümüzde de cami olarak ibadete açık ve kullanılmakta. Bir hazine gibi ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş.

Ve ikinci gün öğle yemeği için seçilen lezzet durağımıza doğru yol alıyoruz.
     Öğle yemeğinin ardından bize tahsis edilen aracımız ile yaklaşık 300 tür ve 7 bin hayvanın barındığı Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesine doğru yol alıyoruz. Hayvanat Bahçesi'nde çok sayıda hayvan doğal ortamlara en yakın şekilde tahsis edilen bir ortamda bir arada bulunmakta. Bahçe içerisinde 75 türe yakın ve yaklaşık 750 hayvanın barındığı bir de Safari Park mevcut. Aynı zamanda biyolojik olarak ömrünü tamamlamış hayvanların dondurularak sergilendiği Zooloji ve Doğa Müzesi de Hayvanat Bahçesi bünyesinde ziyaret edilebilecek müzelerden. Bu müze çocukların hayvanları tanıması, haklarında bilgi sahibi olmaları ve onları doğal ve vahşi yaşam hakkında bilinçlendirmek amacıyla açılmıştır. 
Gezimiz sonrasında misafirlerimizi Gaziantep havalimanına uçuşları için bırakıyor ve bir başka ANKA TUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 
                  

    Ücrete Dahil Olanlar
* Otellerde 5 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 
* Lüks Otobüsler ile Ulaşım 
* Profesyonel Rehber ile Çevre Gezileri 
* Anka tur Otobüs içi ikramları 
* Anka tur Güvencesi 
* Açık Büfe 5 Sabah Kahvaltısı 
* Açık Büfe veya Set Menü 5 Aksam Yemeği 
* 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
                                 

     Ücrete Dahil Olmayanlar
* Tüm öğlen Yemekleri 
* Tüm Yemeklerde alınan içecekler 
* Tüm Özel Harcamalar 
* Müze Giriş Ücretleri 


Karakuş Tümülüsü
Cendere köprüsü
Yeni Kale 
Nemrut
Atatürk Barajı Seyir Terası
Halepli Bahçe Mozaik Müzesi
Balıklı Göl
Harran
Halfeti Rumkale
Zeugma mozaik müzesi
Gaziantep Kültür Yolu 
Han Bedesten ve Çarşılar
Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, tüm gezilerimizi gündüz yapacağımız için dudak koruyucu krem ve şapka, her an yağmur yağabileceği için yağmurluk, yapacağınız alışverişler için sırt çantası ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı yanınıza almayı unutmayınız.