08-14 AĞUSTOS KARADENİZ TURU

08-14 AĞUSTOS KARADENİZ TURU

1. GÜN BELİRTİLEN NOKTADAN HAREKET – SİNOP – ORDU – BOZTEPE – GİRESUN 

Yolda verilecek molaların ardından sabah erken saatlerde ülkemizin en kuzey ili olan Karadeniz’in küçük ama şirin sahil kenti SİNOP’ a varış. Sabah kahvaltımız sonrası bizleri ilk olarak UNESCO’nun Dünya Miraslar Listesine giren Sinop Kalesi karşılıyor ( Panoramik ) rehberimizden aldığımız bilgiler dâhilinde yolumuza devam ediyor ve tarihi Sinop Cezaevi ‘ni geziyoruz. 3 tarafı denizlerle çevrili ve yıllarca cezaevi olarak kullanılan; şu an da müze olan Sinop Cezaevi dizilere, şarkılara ve şiirlere konu olmuştur. Tarihi cezaevi gezimizin sonrasında yat limanında vereceğimiz serbest zaman diliminde şehir merkezinde dolaşıyor ve maket gemi yapımlarını izleyerek alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Sinop şehir merkezinden ayrılıp ardından buzul aşınması sonucu oluşmuş ve Dünya’nın kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyan Hamsilos Koyuna gidiyoruz. Şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunan koyun iç kısımlarına doğru gidildikçe ormanlaştığını göreceksiniz. Fil kafasına benzeyen şekliyle şaşırtıcı bir iz bırakan Hamsilos Koyu, aynı zamanda geçmişte savaş gemilerinin gizlenmesi ve günümüzde de balıkçıların fırtınalı havalarda sığınmak için korundukları yerdir. Sinop gezimizin ardından Samsun istikametinden Ordu’ya hareket ediyoruz. Güzergahımız üzerinde vereceğimiz molalar ve öğle yemeği ( Extra ) molası sonrası Ordu’ya varıyor ve ‘’Boztepe’ye çıkmalı Şu Ordu’ya bakmalı ‘’ sözlerinden etkilenerek Boztepe’ye çıkış , müthiş bir manzara ile fotoğraf ve çay molası sonrasında akşam saatlerinde Giresun’ da bulunan otelimize varış ve ilk günümüz sona eriyor. Odalarımıza yerleşme ardından serbest zaman ve dinlenme.
( FATSA KONAKLAMA )

2. GÜN TRABZON – AKÇAABAT- BATUM- HOPA 

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılarak Trabzon’a varıyoruz. 13.yy da I. Manuel Komnenos zamanında yapılmış, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u almasıyla camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Kommenos Devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Ayasofya Müzesi gezimiz ardından Akçaabat merkezde öğle yemeğimizi alıyoruz. ( Extra ). Sonrasında Trabzon merkezde küçük bir gezinti yapıp ardından Soğuksu Mevkiine doğru yola çıkıyoruz, burada bizi bir 20.yy şaheseri olan Atatürk Köşkü karşılıyor. Ulu Önder bu köşkte 1934 ve 1937 yıllarında iki kez kalmış, vasiyetinin bir kısmını da bu köşkte yazmıştır. Köşk’ün mimarisi ve bahçesi sizleri büyüleyecek. Atatürk Köşk’ü gezimizin ardından Sarp Sınır Kapısına doğru hareket. Gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum’a giriş yaptığımızda Hz. İsa’nın On iki Havarisinden biri olan St. Mathias`in Mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio ( Apsaros ) Kalesi‘ni görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri‘ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü‘nü göreceğiz. Sonrasında ; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi’ni, Tarihi Orta Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ermeni Ortodoks Kilisesi, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli’ni, Batum Limanı‘nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa Meydanıgöreceğiz. Batum Bulvarı‘nda gezinti yaptıktan sonra arzu eden misafirlerimiz Bölgeye özel GÜRCÜ GECESİ eğlencesine katılarak akşam yemeği eşliğinde eğlenip Batum ‘a özel ışıklı su gösterilerini izleyebilirler. (Extra) Gürcü Gecesine katılmak istemeyen misafirlerimiz Batum akşamında eğlence mekânlarından yararlanabilirler. Rehberimizin belirlediği saatte toplanma ve tekrar Türkiye’ye dönüş, konaklama otelimizde. Batum’a gelmek istemeyen misafirlerimiz otelimizde kalıp, Hopa şehir merkezini dolaşabilirler.
( ARDEŞEN YADA HOPA KONAKLAMA )

3. GÜN ARTVİN- BORÇKA – KARAGÖL – ZİLKALE – PALOVİT – AYDER YAYLASI 

Üçüncü günümüze uyandıktan sonra aracımıza binerek Artvin’in Borçka ilçesine doğru hareket edip bizleri bekleyen minibüslerle ( Extra ) buluşup UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Karagöl’e ulaşıyoruz. Denizden yüksekliği 1500 metrede ve 19.yy da bir heyelan sonucu Klaskur Deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş bir doğa harikasıdır. Ladin, göknar ve sarıçam ormanlarının içinden geçerek, ülkemizin el değmemiş biyosfer alanlarından birisi olan Çoruh Vadisi boyunca ilerleyip hayranlık uyandıran Karagöl gezimiz ardından aracımız ile buluşarak yolumuza devam ediyoruz. Çamlıhemşin’ e vardığımızda transfer araçlarımız ile buluşarak kuş sesleri eşliğinde Zilkale’ ye transfer araçlarımız ile çıkıyoruz. ( Extra ) bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisi olan Zilkale ilçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi‘ nin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre dere yatağından yaklaşık 100 metre yüksekliktedir. Kaleyle dere arasında gizli bir geçitin olduğu ve zamanla kapandığı söylenmektedir. Zilkale ziyaretimiz sonrası doğası ile bizleri kendine hayran bırakan Karadeniz’de muhteşem bir doğa mirası olan Palovit Şelalesine geçiyoruz . Palovit Şelalesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan muhteşem bir şelaledir. Doğası ile bizleri kendine hayran bırakan Karadeniz’de muhteşem bir doğa mirası olan Palovit Şelalesi Rize’de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Palovit Şelalesi’nin çevresinde doğal ormanlar, çeşitli bitki örtüleri, yaban hayatı ve tarihi köprüler bulunmaktadır. Fotoğraf çekimlerimiz sonrası transfer araçlarımız ile buluşarak Dünyadaki Cennet Ayder Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş Köprüsünde fotoğraf molası ardından Ayder Yaylasında ki otelimize varıyoruz. Odalarımıza yerleşme ardından serbest zaman ve dinlenme. ( AYDER YAYLA KONAKLAMA )

4. GÜN AYDER YAYLASI – KAVRUN YAYLASI – AYDER YAYLASI 

Kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra saat : 09:00’ de otelimizden ayrılarak yaylada sabah yürüyüşü yaparak Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Karadeniz’ in göz bebeği Ayder Yaylası’ nda 1350 metre yükseklikte, yeşilinde kaybolacağınız, akan şelalelerinde huzur bulacağınız Karadeniz’in en çok ün yapmış olan bu güzel yaylasında Gelin Tülü Şelalesi’ ni görüyoruz. Fotoğraf çekimlerimiz sonrasında transfer araçlarımız ile ( Extra ) Kavrun Yaylası’ na çıkıyoruz. Rize’nin en büyük yaylası olma özelliği taşıyan Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağları’nın eteklerinde, 2240 metre yükseklikte yer alıyor. Sahip olduğu konum dolayısıyla arabayla ulaşabilen en yakın yayla olmasından ötürü Kavrun Yaylası, yayla turizminin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Rize’de yer alan üç turizm merkezinden biri olan Kavrun Yaylası, 240 adet yayla evine de ev sahipliği yapıyor. Yaylada geçirdiğimiz serbest zaman ve fotoğraf çekimlerimiz sonrası transfer aracımız ile buluşarak Ayder Yaylasına geri dönüyoruz. Ayder Yaylasına vardığımızda siz değerli misafirlerimizi serbest bırakıyor, dileğen misafirlerimiz Ayder Kaplıcalarından yararlanabilir, peynir – tereyağ – bal alışverişi yapalirler ,bol bol yayla yürüyüşü yapıp fotoğraf çekebilirler ve dileğen misafirlerimiz otelde vakit geçirebilirler. Belirlenen saatte otelde akşam yemeği için buluşma. Akşam yemeği sonrası dileğen misafirlerimiz sınırsız eğlence için yaylada bulunan
İşletmelerde Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenebilirler. ( AYDER YAYLA KONAKLAMA )

5. GÜN UZUNGÖL – SÜMELA MANASTIRI – GİRESUN

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Rize şehir merkezine hareket. Yöre insanı için hala önemini koruyan “feretiko” (Rize bezi) yapım merkezlerinden biri olan Rize Bezi Tesisleri’ne uğruyoruz. Kuman Türkleri tarafından yüzyıllar önce Rize’ye getirilen, Hint keneviriyle; yani kendir ipiyle el dokuma tezgâhlarında üretilen bu kumaş türünden yapılan ürünleri gördükten sonra Sürmene’de bulunan bıçakçımızda meşhur Sürmene Bıçağı hakkında sunum alıyor ve bıçak alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz.Karadeniz ‘in simgesi haline gelen Uzungöl’ e hareket ediyoruz. Of’ tan geçerek Solaklı Vadisi’ ne sapıyoruz. Çaykara’dan (Katahor) geçerek Uzungöl‘e (Saraho) varıyoruz. Uzungöl’ de o muhteşem manzaraya karşı çay içip, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Öğle yemeğimizi serbest zaman diliminde Uzungöl ‘de bulunan işletmelerde alıyoruz ( Extra ) . Belirtilen saatte aracımız ile buluşarak Sümela Manastırına doğru yola çıkıyoruz. Yeşilliklerin içinde bulunan Karadağ’ ın eteklerinde kayaya oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırı’ nın mimari harikasını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. 1250 metre yükseklikte bulunan Sümela Manastırı’ nı panaromik olarak ( manastır tadilat nedeniyle ziyarate kapalıdır. ) gezerken rehberimizin anlatımlarından sonra bir kez daha büyüleneceksiniz. Sümela Manastırı tadilat sebebiyle panoromik olarak görülmekte ve transfer araçları ile çıkılmaktadır. ( Extra ) Pestil, köme ve fındık alışverişimiz sonrası aracımız ile buluşarak Trabzon Akçaabat güzergahını takip ederek Giresun’daki otelimize varış.
Odalarımıza yerleşme ardından serbest zaman ve dinlenme. ( FATSA KONAKLAMA )

6. GÜN SAMSUN – AMASYA – ÇORUM – BELİRTİLEN NOKTAYA VARIŞ 

Gezimizin son gününde otelimizden ayrılıp Samsun istikametine doğru yola koyuluyoruz. Yolda vereceğimiz molalarda çay üretimi hakkında sunum alacağımız Tirebolu 42 çay fabrika ziyareti , çay ikramları , fındık ve fındık ezmesi alışverişlerimizi yapıyor ve yolumuza devam ediyoruz. Yolda vereceğimiz molalar ve öğle yemeği ( Extra ) sonrası yolumuza devam ederek Samsun’a varıyoruz. Samsun’a vardığımızda ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da 18 arkadaşıyla birlikte Samsun’a geldikleri vapur olan Bandırma Vapuru’nu ziyaret edip Avustralyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Onur Anıtını görüyor ve gurubumuzla birlikte fotoğraflarımızı çektirdikten sonra Karadeniz’in en güzel şehrinden ayrılıyoruz. Samsun gezimiz sonrasın da yolda vereceğimiz molalar sonrası Şehzadeler Şehri Amasya’ya varış . Yeşilırmak kıyısına kurulmuş olan bu güzel kentimizde 20.000 i aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Müzesi ve Mumya Müzesini geziyoruz. Müzede Hititler’den Romalılar’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ait eser sergilenmektedir. Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı gezileri sonrasında Yeşil Irmak Vadisi kıyısında yer alan görüntüsüyle ve hikâyesiyle büyüleyen Kral Kaya Mezarları’nın panoramik seyri sonrasında sevdaları tarihe mal olmuş Ferhat ile Şirin efsanesine konu olan su kanallarını görüyoruz. Ferhat ile Şirin’in hikâyesini rehberimizden dinleyip yalı boyu evlerinin fotoğraflanmasından sonra Çorum istikametinden vereceğimiz molalar ve leblebi alışverişi sonrası dönüş yoluna koyuluyoruz. Aracımızda sınırsız eğlence ve müzik ziyafeti ile gecenin ilerleyen saatlerinde belirtilen noktamıza varış.
Başka bir ANKA TUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşma..

Tüm misafirlerimize bizleri tercih ettikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

*TÜZÜĞE UYGUN ARAÇLAR İLE ULAŞIM
*1.GÜN SABAH KAHVALTISI – SİNOP’DA
*5 GECE OTEL KONAKLAMASI – ( GİRESUN , HOPA , AYDER YAYLASI , AYDER YAYLASI, GİRESUN )
*1618 SAYILI TURİZM KANUNUNA GÖRE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI
*OTELLERDE ALINAN SABAH KAHVALTILARI ve AKŞAM YEMEKLERİ
*TÜM ÇEVRE GEZİLERİ
*BÖLGE KOKARTLI PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETLERİ
*ARAÇTA AÇIK BÜFE İKRAMLAR
*ANKA TUR MİSAFİRPERVERLİĞİ ve GÜVENCESİ
*MİLLİ PARK ARAÇ İLE GİRİŞ ÜCRETLERİ

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 

*ÖĞLE YEMEKLERİ ve DÖNÜŞ AKŞAM YEMEĞİ
*BOZTEPE ÇIKIŞ TELEFERİK ÜCRETİ
*GÜRCÜ GECESİNE KATILMAK İSTEMEYEN MİSAFİRLERİMİZ OTELDE AKŞAM YEMEKLERİNİ YİYEBİLİRLER.
*GÜRCÜ GECESİ (2.GÜN AKŞAM YEMEĞİ – BATUM GEZİSİNDE )
*KARAGÖL TRANSFER ÜCRETİ
*ZİLKALE – PALOVİT TRANSFER ÜCRETİ
*KAVRUN YAYLASI TRANSFER ÜCRETİ
*SÜMELA MANASTRI TRANSFER ÜCRETİ
*KİŞİSEL HARCAMALAR
*BATUM YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI
*MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞLERİ


ALTERNATİF TUR  TARİHLERİMİZ

*18/07/2018-24/07/2018
*01/08/2018-07/08/2018
* 08/08/2018-14/08/2018
*29/08/2018-04/09/2018

Tarih Aralığı 2 Kişilik, Kişi Başı Tek Kişi İlave Kişi 1. Çocuk 2. Çocuk
08 Ağustos 2018
14 Eylül 2018
1,080.00 TL 1,430.00 TL 1,080.00 TL 3 - 11 Yaş 850.18 TL
-
- -