5 GECE 6 GÜN DOĞU KARADENİZ BATUM TURU

Cumartesi gecesi saat 02.00 da Anka Tur ofisimiz önünden hareket;
Cumartesi: AMASYA - SAMSUN - BULANCAK
Yolda verilecek molaların ardından Kırıkkale – Çorum güzergâhından sabah erken saatlerde Amasya’ya varış ve şehzadeler şehrinde güzel bir kahvaltı ile gezimize başlıyoruz. Yeşilırmak kıyısına kurulmuş olan bu güzel kentimizde yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Müzesi ve Mumya Müzesini geziyoruz. Müzede Hititler’den Romalılar’a, Selçuklu’dan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyete ait eser sergilenmektedir.  Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı gezileri sonrasında Yeşil Irmak Vadisi kıyısında yer alan görüntüsüyle ve hikâyesiyle büyüleyen Kral Kaya Mezarları’nın panoramik seyri sonrasında sevdaları tarihe mal olmuş Ferhat ile Şirin efsanesine konu olan su kanallarını görüyoruz. Ferhat ile Şirin’in hikâyesini rehberimizden dinleyip Yalı boyu evlerinin fotoğraflanmasından sonra Amasya’dan ayrılıp Samsun’a doğru yola koyuluyoruz, Samsun’a vardığımızda ilk olarak öğle yemeğimiz için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Samsun şehir merkezinde dolaşıp Karadeniz en güzel şehrinin tadını çıkarıyoruz. Ardından Avustralyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Onur Anıtını görüyor ve gurubumuzla birlikte fotoğraflarımızı çektirdikten sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da 18 arkadaşıyla birlikte Samsun’a geldikleri vapur olan Bandırma Vapuru’nu ziyaret edip Samsun’dan ayrılıyoruz. Karadeniz sahil şeridini takiben Ünye – Fatsa – Ordu istikametinden Bulancak ‘da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Odalarımıza yerleşip günün ve yolculuğun yorgunluğunu atıp akşam yemeği ardından ilk günümüz sona eriyor. ( AVCI HOTEL )
Pazar: TRABZON – AKÇAABAT - AYDER YAYLASI  
Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılarak Trabzon’a varıyoruz. 13.yy da I. Manuel Komnenos zamanında yapılmış, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u almasıyla camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Kommenos Devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Ayasofya Müzesi gezimiz ardından Akçaabat merkezde öğle yemeğimizi yiyoruz. Sonrasında Trabzon merkezde küçük bir gezinti yapıp ardından Soğuksu Mevkiine doğru yola çıkıyoruz, burada bizi bir 20.yy şaheseri olan Atatürk Köşkü karşılıyor. Ulu Önder bu köşkte 1934 ve 1937 yıllarında iki kez kalmış, vasiyetinin bir kısmını da bu köşkte yazmıştır. Köşk’ün mimarisi ve bahçesi sizleri büyüleyecek. Atatürk Köşk’ü gezimizin ardından Dünyadaki cennet Ayder Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş Köprüsünde fotoğraf molası ardından Ayder yaylasına varıyoruz. Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Karadeniz in göz bebeği Ayder Yaylası’nda 1350 metre yükseklikte, yeşilinde kaybolacağınız, akan şelalelerinde huzur bulacağınız Karadeniz'in en çok ün yapmış olan bu güzel yaylasında Gelin Düveni Şelalesini görüyoruz. Yaylada serbest zamanda yöre insanlarıyla keyifli sohbetler yapma imkânı bulacak ve kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Otelimize yerleşme sonrası Akşam yemeği ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz EXTRA olarak canlı müzik eşliğinde yayla eğlencesine katılmak üzere Çişse Bara davetlidirler. Doyumsuz eğlence ardından günümüz sona eriyor.(AYDER NATURA LODGE HOTEL )
Pazartesi: ARTVİN-DERİNER BARAJI - BORÇKA – KARAGÖL – BATUM - HOPA 
  
Sabah kahvaltısı ardından Artvin istikametine hareket ve ilk olarak bizleri 249 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 6.yüksek barajı olan; ayrıca ülkemizin hidroelektrik ihtiyacının % 6 sını karşılayan Deriner Barajı karşılıyor. Çoruh Nehri üzerinde bulunan ve Artvin ile Erzurum’u birbirine bağlayan karayolu üzerine inşa edilmiştir. Deriner Barajı ile ilgili rehberimizden aldığımız bilgiler sonrasında Artvin şehir merkezine 3 km mesafede bulunan Atatepe ( Toptepe ) Mevkiin de bulunan, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılıp ülkemize kazandırılan Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykeli olan Atatepe’ye doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşabildiğimiz en yakın mesafeden Atamızın anıtını görüp fotoğraflarını çektikten sonra Artvin şehir merkezinde kısa bir gezinti ardından öğle yemeği için serbest zaman. Öğle yemeği ardından Borçka ilçesine doğru hareket edip bizleri bekleyen minibüslere binerek UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Karagöl’e ulaşıyoruz. Denizden yüksekliği 1500 metrede ve 19.yy da bir heyelan sonucu Klaskur Deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş bir doğa harikasıdır. Ladin, göknar ve sarıçam ormanlarının içinden geçerek, ülkemizin el değmemiş biyosfer alanlarından birisi olan Çoruh Vadisi boyunca ilerleyip hayranlık uyandıran Karagöl gezimiz ardından Hopa istikametine doğru hareket ve otelimize varış. Otelimize yerleşme ardından Sarp Sınır Kapısına doğru hareket. Gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum’a giriş yaptığımızda Hz. İsa’nın On iki Havarisinden biri olan St. Mathias`in Mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio ( Apsaros ) Kalesi'ni görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt'tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Sonrasında; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, Tarihi Orta Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ermeni Ortodoks Kilisesi, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra Arzu eden misafirlerimiz Bölgeye özel GÜRCÜ GECESİ eğlencesine katılarak akşam yemeği eşliğinde eğlenip Batum a özel ışıklı su gösterilerini izleyebilirler. (extra) Gürcü Gecesi ne katılmak istemeyen misafirlerimiz Batum akşamında eğlence mekânlarından yararlanabilirler. Rehberimizin belirlediği saatte toplanma ve tekrar Türkiye’ye dönüş, konaklama otelimizde. Batum’a gelmek istemeyen misafirlerimiz otelimizde kalıp, Hopa şehir merkezini dolaşabilirler.    (TERZİOĞLU HOTEL )
Salı: RİZE – UZUNGÖL – SÜRMENE – ZİGANA 
 Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Hopa’dan ayrılarak Rize şehir merkezine ulaşıyoruz Rize Kalesini panoramik görüp yöre insanı için hala önemini koruyan “feretiko” (Rize bezi) yapım merkezlerinden biri olan Rize Bezi Tesisleri’ne uğruyoruz. Kuman Türkleri tarafından yüzyıllar önce Rize’ye getirilen, Hint keneviriyle; yani kendir ipiyle el dokuma tezgâhlarında üretilen bu kumaş türünden yapılan ürünleri gördükten sonra Pazar – Çayeli istikametinden Karadeniz’in simgesi haline gelen Uzungöl’e hareket ediyoruz. Of’tan geçerek Solaklı Vadisi’ne sapıyoruz. Çaykara’dan geçerek Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl’de o muhteşem manzaraya karşı çay içip, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Uzungöl’ün büyülü manzarasından sonra Trabzon’un bıçağıyla ünlü ilçesi Sürmene’ye gidiyoruz. Panoramik olarak göreceğimiz Memiş Ağa Konağı ve Sürmene Bıçağı hakkında bilgilendikten ve alışverişimizi yaptıktan sonra, Karadeniz’in Anadolu’ya açılan kapısı olan Zigana geçidine doğru ilerliyoruz. Zigana geçidinde verdiğimiz fotoğraf molası sonrası Zigana tüneli açılmadan önce kullanılan eski yol üzerinden 2100 mt. Yükseklikte ki otelimize ulaşıyoruz. Odalarımıza yerleşme ardından günümüzün yorgunluğunu atıyoruz. Rehberimizin vereceği serbest zaman ardından arzu eden misafirlerimiz Zigana Köyünün Saronay Yaylasın’da bulunan 1700 metre rakımlı bir doğa harikası olan Limni Gölü Tabiat Parkına gidebilir. ( extra ) Limni Gölü kenarında semaverde içeceğimiz çaylarımız ardından otelimize dönüş ve akşam yemeği eşliğinde eğlence.(ZİGANA GÜMÜŞKAYAK YAYLAKENT)
Çarşamba: KARACA MAĞARASI – TORUL – GİRESUN – ORDU – FATSA  
Zigana Dağının eşsiz güzelliğinde sabah uyanıp oksijen dolu tertemiz havası ile sabah kahvaltımızı yapıyor ve ardından Yüzyıllardır kültürümüzde olan ve günümüze dek geleneksel üretim yöntemi değiştirilmeden üretilen doğal ve katkısız bir ürünü Pestil – Köme hakkında bilgi alıp alışveriş imkanı buluyoruz. Eski zamanlarda sadece yaz aylarında üretilip, bütün bir kış tüketilen pestil ve Köme, günümüzde yılın 12 ayı modern tesislerde üretimi geleneksel yapısını bozmayacak şekilde yapılmaktadır. Pestil ve köme’nin en önemli özelliği katkı veya koruyucu madde kullanılmamasıdır. Meşhur damak tadı olan Pestil-Köme alışverişi & fotoğraf molası ve rehberimizin anlatımları sonrasında Meşhur Hamsiköy sütlacını tadıyoruz. Sonrasında Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Damlataş Mağara’larının en iyi örneklerinden biri olan toplam uzunluğu 256 metre olan Karaca Mağarası'na hareket ediyoruz. Birçok solunum hastalığına iyi gelen ve damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarları, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebileceğimiz Karaca Mağarası Türkiye’nin kuşkusuz en güzel mağarası olarak adlandırılmaktadır. Karaca Mağarası gezimiz ardından fındığın ve kirazın vatanı olan Giresun’a ulaşıyoruz. Giresun'a vardığımızda bir yanımızda yakın tarihimizin bir parçası, milli mücadelenin kahramanlarından Topal Osman’ın mezarının da bulunduğu Giresun Kalesi, diğer tarafımızda ise Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası bizleri karşılıyor. 3000 yıllık tarihiyle muhteşem bir destinasyon olan doğal alanı, surları, manzara tepeleri, çay bahçeleri ile şehrin en önemli turizm merkezi olan Giresun Kalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Topal Osman’ın evini panoramik gördükten sonra denizi ayaklarımız altında hissedeceğimiz kaleye ulaşıyoruz. Fotoğraf ve alışveriş molası sonrasında Giresun’dan ayrılarak geçerek Ordu istikametine hareket. Ordu’ya vardığımızda Boztepe’ye çıkış , fotoğraf ve çay molası sonrasında akşam saatlerinde Fatsa’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ardından canlı müzik eşliğinde eğlence ve 5 yıldızlı otelimizde konaklama ardından günümüz sona eriyor. (FATSA – YALÇIN HOTEL )
Perşembe: SİNOP – ANKARA: 
Gezimizin son gününde otelimizden ayrılıp Samsun istikametine doğru yola koyuluyoruz. Bafra – Gerze üzerinden ülkemizin en kuzey ile olan Karadeniz küçük ama şirin sahil kenti SİNOP’ a vardığımızda bizleri ilk olarak UNESCO'nun Dünya Miraslar Listesine giren Sinop Kalesi karşılıyor ( Panoramik ) rehberimizden aldığımız bilgiler dâhilinde yolumuza devam ediyor ve tarihi  Sinop Cezaevi ‘ni geziyoruz. 3 tarafı denizlerle çevrili ve yıllarca cezaevi olarak kullanılan; şuan da müze olan Sinop Cezaevi dizilere, şarkılara ve şiirlere konu olmuştur. Tarihi cezaevi gezimizin sonrasında yat limanında vereceğimiz serbest zaman diliminde şehir merkezinde dolaşıyor Sinop’un meşhur mantısını yeme şansı buluyor ve maket gemi yapımlarını izleyerek alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Sinop şehir merkezinden ayrılıp ardından e buzul aşınması sonucu oluşmuş ve Dünya'nın kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyan Hamsilos Koyuna gidiyoruz. Şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunan koyun iç kısımlarına doğru gidildikçe ormanlaştığını göreceksiniz. Fil kafasına benzeyen şekliyle şaşırtıcı bir iz bırakan Hamsilos koyu, aynı zamanda geçmişte savaş gemilerinin gizlenmesi ve günümüzde de balıkçıların fırtınalı havalarda sığınmak için korundukları yerdir. Sinop gezimizin ardından Doğu Karadeniz gezimizi sonlandırıyor ve Ankara'ya dönüş yoluna koyuluyoruz. Yolda vereceğimiz molalar ardından gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara'ya varış ve bir başka ANKA TURİZM gezisinde görüşmek dileğiyle vedalaşma.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
LÜKS ARAÇLAR İLE ULAŞIM
1.GÜN AÇIK BÜFE SABAH KAHVALTISI-AMASYA'DA
5 GECE OTEL KONAKLAMASI - ( GİRESUN , AYDER YAYLASI , HOPA , ZİGANA DAĞI , FATSA )
1618 Nolu TURİZM KANUNUNA GÖRE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI
OTELLERDE ALINAN SABAH KAHVALTILARI ve AKŞAM YEMEKLERİ
TÜM ÇEVRE GEZİLERİ
BÖLGE KOKARTLI PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETLERİ
ARAÇTA AÇIK BÜFE İKRAMLAR
ANKA TURİZM MİSAFİRPERVERLİĞİ ve GÜVENCESİ
MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ
YÖRESEL AKŞAM EĞLENCELERİ- ZİGANA DAĞI , AYDER YAYLASI ve FATSA
KARACA MAĞARASI ÇIKIŞ ÜCRETİ

EXTRA HİZMETLER
ÖĞLE YEMEKLERİ ve DÖNÜŞ AKŞAM YEMEĞİ
KARAGÖL ve GİRESUN KALESİ MİNİBÜS ULAŞIMI
KİŞİSEL HARCAMALAR
3.GÜN AKŞAM YEMEĞİ - BATUM GEZİSİNDE
BATUM YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI
MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞLERİ – TELEFERİK ÇIKIŞ ÜCRETİ
SİNOP - AMASYA - SAMSUN - ORDU - BOZTEPE - BULANCAK - GİRESUN - TORUL - KARACA MAĞARASI - ZİGANA DAĞI - TRABZON - AKÇAABAT - SÜRMENE - ÇAYELİ - UZUNGÖL - RİZE - ÇAMLIHEMŞİN - AYDER YAYLASI - ARTVİN - BORÇKA - KARAGÖL - HOPA - KEMALPAŞA - SARP SINIR KAPISI – BATUM
Tur programı; Otel, Ulaşım, Rehberlik Hizmetleri ve Gezi Yerleri vs. ile bir bütündür. Ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan hizmetler için ücret iadesi yapılmaz.
GEZİ SÜRESİ 7 GECE 6 GÜNDÜZ ve 5 GECE OTEL KONAKLAMASI ŞEKLİNDEDİR.
Öğle yemekleri bölgeye özel menülerden oluşup yöresel sunumlar ara sıcak olarak servis edilir.
Yemeklerde ve otellerde alınan içecekler-Mini bar extradır.
Ara transfer için ulaşım ücretleri ofisimizde tahsis edilmemekte olup; rehber tarafından araçta nakit olarak toplanır. ARA TRANSFER İÇİN KULLANILAN MİNİBÜSLER 14 - 16 KİŞİ ARASI OLUP , BÖLGENİN KOOPERATİFLERİ ARACILIĞIYLA KİRALANIR.
Rehberimiz programda belirtilen yerleri tamamlamak kaydı ile hava ve yol şartlarına bağlı olarak tur programında değişiklik yapabilir.
Yurtdışından Türkiye’ye giriş yaparken eşya ( alkol - sigara vb.) getirebilmek için en az 3 gün konaklama zorunluluğu vardır. Gürcistan’ın getirdiği yasada, ülke girişlerinde hiçbir ilacı kabul etmiyor. İlaç bulunduran kişiye hemen yasal işleme başlıyor. Yurt dışından Türkiye'ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye'ye dönebilmesi için Türkiye'ye çoklu ( multiple ) vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan'ın pasaportların ya da kimliklerin ait olduğu ülkelerle olan vize protokolüne göre Vizeli/Vizesiz geçiş sağlanacaktır. KKTC vatandaşlarının Türkiye'ye giriş yaparken TC kimliklerini kullanarak girmeleri doğrultusunda Gürcistan’a TC kimlikleriyle girebileceklerdir. Avrupa Birliği pasaportuyla Türkiye'ye giriş yapan KKTC vatandaşları da Türkiye'ye dönebilmek için Çoklu ( multiple ) vize almış olmaları gerekir. Batum Girişlerinizde Resimli ve TC. Kimlik Numaranızın yazılı olduğu pürüzsüz kimlik ( Nufüs Cüzdanı ) bulundurmak zorunludur. Kimliğin kenarlarının yıpranmış veya kıvrık olmaması; ayrıca kimlikte bulunan fotoğrafında son 5 yıldan önce olmaması gerekir. Batum girişleri Ehliyet ile GERÇEKLEŞEMEZ. Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUMA geçişleri için NOTER onaylı MUVAFAKATNAME almaları gerekmektedir. Belge eksikliği ve kişisel sebeplerden dolayı giriş yapamayan misafirlerin sorumlulukları kendilerine aittir.
Kayıt sırasında misafirlere KESİNLİKLE koltuk numarası garantisi verilmez.Turumuzda her gün koltuk atlayacak şekilde yer değişimi olmaktadır.
Rehberimizin tur sırasında vermiş olduğu saatler, toplanma zamanları vb. durumlarda misafirlerin uymaması halinde yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı acentenin veya rehberin sorumluluğu yoktur.
Mücbir sebepler ile yapılamayan gezilerden ANKA TURİZM ’ in sorumluluğu yoktur.Yoğun dönemlerde otellerde sıkışıklık olmasından dolayı aynı standartlarda ya da bir üst kategoride oteller ile değişiklik yapılabilmektedir. 
Tur esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. bulmak her zaman mümkün olmadığından dolayı hazırlıklı olunmasında yarar vardır.
Yemeklerde bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir.
Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, tüm gezilerimizi gündüz yapacağımız için dudak koruyucu krem ve şapka, yapacağınız alışverişler için küçük bir çanta ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı yanınıza almayı unutmayınız.
*HIRÇIN DENİZLERİN, YÜKSEK DALGALARIN ve YEŞİLİN HER TONUNUN BULUNDUĞU; KENDİNE ÖZGÜ ÜSLUBU, EŞSİZ YEMEKLERİ, HORONU, TULUMU, ÇAYI, BALIĞI ve FINDIĞI İLE AYRI BİR TATTIR KARADENİZ.

*ÜLKEMİZİN ENLEM DERECESİ VE YER ŞEKİLLERİNİN FİZİKSEL ETKİSİ SEBEBİYLE DAHA ÇOK KIYI KESİMLERİ YAĞIŞLIDIR. SICAKLIK FARKININ ÇOK FAZLA OLMADIĞI, YAZLARIN SERİN ve KIŞLARIN BOL YAĞIŞLI OLDUĞU BÖLGEDE BULUTLULUK ORANI YÜKSEK, GÜNEŞLİ GÜN SAYISI İSE AZDIR