10-16 AĞUSTOS KARADENİZ TURU

11-16 AĞUSTOS KARADENİZ TURU


11/08/2018 CUMARTESİ: SİNOP – ORDU – BOZTEPE - BULANCAK /

Cumartesi gecesi saat 01.00 da ARMADA AVM  önünden hareket,  Yolda verilecek molaların ardından sabah erken saatlerde ülkemizin en kuzey ili olan Karadeniz’in küçük ama şirin sahil kenti SİNOP’ a varış. Sabah kahvaltımız sonrası bizleri ilk olarak UNESCO'nun Dünya Miraslar Listesine giren Sinop Kalesi karşılıyor ( Panoramik ) rehberimizden aldığımız bilgiler dâhilinde yolumuza devam ediyor ve tarihi  Sinop Cezaevi ‘ni geziyoruz. 3 tarafı denizlerle çevrili ve yıllarca cezaevi olarak kullanılan; şu an da müze olan Sinop Cezaevi dizilere, şarkılara ve şiirlere konu olmuştur. Tarihi cezaevi gezimizin sonrasında yat limanında vereceğimiz serbest zaman diliminde şehir merkezinde dolaşıyor ve maket gemi yapımlarını izleyerek alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Sinop şehir merkezinden ayrılıp ardından buzul aşınması sonucu oluşmuş ve Dünya'nın kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyan Hamsilos Koyuna gidiyoruz. Şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunan koyun iç kısımlarına doğru gidildikçe ormanlaştığını göreceksiniz. Fil kafasına benzeyen şekliyle şaşırtıcı bir iz bırakan Hamsilos koyu, aynı zamanda geçmişte savaş gemilerinin gizlenmesi ve günümüzde de balıkçıların fırtınalı havalarda sığınmak için korundukları yerdir. Sinop gezimizin ardından Samsun istikametinden Ordu’ya hareket ediyoruz. Ordu’ya vardığımızda Boztepe’ye çıkış , fotoğraf ve çay molası sonrasında akşam saatlerinde Giresun Bulancak da bulunan otelimize varış ve ilk günümüz sona eriyor. Odalarımıza yerleşme ardından serbest zaman ve dinlenme.
( AVCI HOTEL ) 

12/08/2018 PAZAR: TRABZON – AKÇAABAT- BATUM- HOPA / 

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılarak Trabzon’a varıyoruz. 13.yy da I. Manuel Komnenos zamanında yapılmış, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u almasıyla camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Kommenos Devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Ayasofya Müzesi gezimiz ardından Akçaabat merkezde öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Trabzon merkezde küçük bir gezinti yapıp ardından Soğuksu Mevkiine doğru yola çıkıyoruz, burada bizi bir 20.yy şaheseri olan Atatürk Köşkü karşılıyor. Ulu Önder bu köşkte 1934 ve 1937 yıllarında iki kez kalmış, vasiyetinin bir kısmını da bu köşkte yazmıştır. Köşk’ün mimarisi ve bahçesi sizleri büyüleyecek. Atatürk Köşk’ü gezimizin ardından Sarp Sınır Kapısına doğru hareket. Gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum’a giriş yaptığımızda Hz. İsa’nın On iki Havarisinden biri olan St. Mathias`in Mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio ( Apsaros ) Kalesi'ni görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt'tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Sonrasında; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, Tarihi Orta Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ermeni Ortodoks Kilisesi, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra arzu eden misafirlerimiz Bölgeye özel GÜRCÜ GECESİ eğlencesine katılarak akşam yemeği eşliğinde eğlenip Batum a özel ışıklı su gösterilerini izleyebilirler. (extra) Gürcü Gecesine katılmak istemeyen misafirlerimiz Batum akşamında eğlence mekânlarından yararlanabilirler. Rehberimizin belirlediği saatte toplanma ve tekrar Türkiye’ye dönüş, konaklama otelimizde. Batum’a gelmek istemeyen misafirlerimiz otelimizde kalıp, Hopa şehir merkezini dolaşabilirler.
( TERZİOĞLU HOTEL )  

13/08/2018 PAZARTESİ: ARTVİN- BORÇKA – KARAGÖL – AYDER YAYLASI /

 Üçüncü günümüze uyandıktan sonra aracımıza binerek Artvin’in Borçka ilçesine doğru hareket edip bizleri bekleyen minibüslerle buluşup UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Karagöl’e ulaşıyoruz. Denizden yüksekliği 1500 metrede ve 19.yy da bir heyelan sonucu Klaskur Deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş bir doğa harikasıdır. Ladin, göknar ve sarıçam ormanlarının içinden geçerek, ülkemizin el değmemiş biyosfer alanlarından birisi olan Çoruh Vadisi boyunca ilerleyip hayranlık uyandıran Karagöl gezimiz ardından Dünyadaki cennet Ayder Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş Köprüsünde fotoğraf molası ardından Ayder yaylasına varıyoruz. Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Karadeniz in göz bebeği Ayder Yaylası’nda 1350 metre yükseklikte, yeşilliğinde kaybolacağınız, akan şelalelerinde huzur bulacağınız Karadeniz'in en çok ün yapmış olan bu güzel yaylasında Gelin Düveni Şelalesini görüyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Ayder Yaylasın da extra turlara katılırken ; Yaylada serbest zaman dilimin de ise yöre insanlarıyla keyifli sohbetler yapma imkânı bulabilirler. Yayla otelimize yerleşme sonrası akşam yemeği ardından serbest zaman. Doyumsuz eğlence ve günümüz sona eriyor.
( ZAFRAN HOTEL ) 

14/08/2018 SALI: RİZE – UZUNGÖL – SÜRMENE – ZİGANA / 

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Rize şehir merkezine hareket. Rize Kalesini panoramik görüp yöre insanı için hala önemini koruyan “feretiko” (Rize bezi) yapım merkezlerinden biri olan Rize Bezi Tesisleri’ne uğruyoruz. Kuman Türkleri tarafından yüzyıllar önce Rize’ye getirilen, Hint keneviriyle; yani kendir ipiyle el dokuma tezgâhlarında üretilen bu kumaş türünden yapılan ürünleri gördükten sonra Pazar – Çayeli istikametinden Karadeniz’in simgesi haline gelen Uzungöl’e hareket ediyoruz. Of’tan geçerek Solaklı Vadisi’ne sapıyoruz. Çaykara’dan geçerek Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl’de o muhteşem manzaraya karşı çay içip, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Uzungöl’ün büyülü manzarasından sonra Trabzon’un bıçağıyla ünlü ilçesi Sürmene’ye gidiyoruz. Panoramik olarak göreceğimiz Memiş Ağa Konağı ve Sürmene Bıçağı hakkında bilgilendikten ve alışverişimizi yaptıktan sonra, Karadeniz’in Anadolu’ya açılan kapısı olan Zigana geçidine doğru ilerliyoruz. Zigana geçidinde verdiğimiz fotoğraf molası sonrası Zigana tüneli açılmadan önce kullanılan eski yol üzerinden 2100 mt. Yükseklikte ki otelimize ulaşıyoruz. Odalarımıza yerleşme ardından günümüzün yorgunluğunu atıyoruz. Rehberimizin vereceği serbest zaman ardından arzu eden misafirlerimiz Zigana Köyünün Saronay Yaylasın’da bulunan 1700 metre rakımlı bir doğa harikası olan Limni Gölü Tabiat Parkına gidebilir. ( extra ) Limni Gölü kenarında semaverde içeceğimiz çaylarımız ardından otelimize dönüş ve akşam yemeği eşliğinde eğlence.
( ZİGANA GÜMÜŞKAYAK YAYLAKENT ) 

15/08/2018 ÇARŞAMBA: KARACA MAĞARASI – TORUL – GİRESUN – FATSA / 

Zigana Dağının eşsiz güzelliğinde sabah uyanıp oksijen dolu tertemiz havası ile sabah kahvaltımızı yapıyor ve ardından Yüzyıllardır kültürümüzde olan ve günümüze dek geleneksel üretim yöntemi değiştirilmeden üretilen doğal ve katkısız bir ürünü Pestil – Köme hakkında bilgi alıp alışveriş imkanı buluyoruz. Eski zamanlarda sadece yaz aylarında üretilip, bütün bir kış tüketilen pestil ve Köme, günümüzde yılın 12 ayı modern tesislerde üretimi geleneksel yapısını bozmayacak şekilde yapılmaktadır. Pestil ve köme’nin en önemli özelliği katkı veya koruyucu madde kullanılmamasıdır. Meşhur damak tadı olan Pestil-Köme alışverişi & fotoğraf molası ve rehberimizin anlatımları sonrasında Meşhur Hamsiköy sütlacını tadıyoruz. Sonrasında Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Damlataş Mağara’larının en iyi örneklerinden biri olan toplam uzunluğu 256 metre olan Karaca Mağarası'na hareket ediyoruz. Birçok solunum hastalığına iyi gelen ve damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarları, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebileceğimiz Karaca Mağarası Türkiye’nin kuşkusuz en güzel mağarası olarak adlandırılmaktadır. Karaca Mağarası gezimiz ardından fındığın ve kirazın vatanı olan Giresun’a ulaşıyoruz.  Giresun a vardığımızda bir yanımızda yakın tarihimizin bir parçası, milli mücadelenin kahramanlarından Topal Osman’ın mezarınında bulunduğu Giresun Kalesi, diğer tarafımızda ise Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası bizleri karşılıyor. 3000 yıllık tarihiyle muhteşem bir destinasyon olan doğal alanı, surları, manzara tepeleri, çay bahçeleri ile şehrin en önemli turizm merkezi olan Giresun Kalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Topal Osman’ın evi’ni panoramik gördükten sonra denizi ayaklarımız altında hissedeceğimiz kaleye ulaşıyoruz. Fotoğraf ve alışveriş molası sonrasında Giresun’dan ayrılarak Fatsa’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ardından müzik eşliğinde eğlence ve 5 yıldızlı otelimizde konaklama ardından günümüz sona eriyor.
( YALÇIN HOTEL )

16/08/2018 PERŞEMBE: SAMSUN - AMASYA – ÇORUM - ANKARA
 

Gezimizin son gününde otelimizden ayrılıp Samsun istikametine doğru yola koyuluyoruz. Samsun’a vardığımızda ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da 18 arkadaşıyla birlikte Samsun’a geldikleri vapur olan Bandırma Vapuru’nu ziyaret edip Avustralyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Onur Anıtını görüyor ve gurubumuzla birlikte fotoğraflarımızı çektirdikten sonra Karadeniz’in en güzel şehrinden ayrılıyoruz. Samsun gezimiz sonrasın da şehzadeler şehri Amasya’ya varış ve öğle yemeği için gurubumuza serbest zaman veriyoruz. Yeşilırmak kıyısına kurulmuş olan bu güzel kentimizde yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Müzesi ve Mumya Müzesini geziyoruz. Müzede Hititler’den Romalılar’a, Selçuklu’dan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyete ait eser sergilenmektedir.  Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı gezileri sonrasında Yeşil Irmak Vadisi kıyısında yer alan görüntüsüyle ve hikâyesiyle büyüleyen Kral Kaya Mezarları’nın panoramik seyri sonrasında sevdaları tarihe mal olmuş Ferhat ile Şirin efsanesine konu olan su kanallarını görüyoruz. Ferhat ile Şirin’in hikâyesini rehberimizden dinleyip Yalı boyu evlerinin fotoğraflanmasından sonra Çorum istikametinden Ankara için dönüş yoluna koyuluyoruz. Yolda vereceğimiz molalar ardından gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara'ya  varış ve bir başka Anka Tur  gezisinde görüşmek dileğiyle vedalaşma.Ücrete Dahil Olan Hizmetler

*LÜKS ARAÇLAR İLE ULAŞIM
*1.GÜN SABAH KAHVALTISI-SİNOP'DA
*5 GECE OTEL KONAKLAMASI - ( GİRESUN , HOPA , AYDER YAYLASI , ZİGANA DAĞI , FATSA )
*1618 Nolu TURİZM KANUNUNA GÖRE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI
*OTELLERDE ALINAN SABAH KAHVALTILARI ve AKŞAM YEMEKLERİ
*TÜM ÇEVRE GEZİLERİ
*BÖLGE KOKARTLI PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETLERİ
*ARAÇTA AÇIK BÜFE İKRAMLAR
*ANKA TUR MİSAFİRPERVERLİĞİ ve GÜVENCESİ
*MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ
*YÖRESEL AKŞAM EĞLENCELERİ- ZİGANA DAĞI , AYDER YAYLASI ve FATSA
*KARACA MAĞARASI ÇIKIŞ ÜCRETİ


Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

*ÖĞLE YEMEKLERİ ve DÖNÜŞ AKŞAM YEMEĞİ
*KARAGÖL MİNİBÜS ULAŞIMI
*KİŞİSEL HARCAMALAR
*2.GÜN AKŞAM YEMEĞİ - BATUM GEZİSİNDE
*BATUM YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI
*MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞLERİ – TELEFERİK ÇIKIŞ ÜCRETİ
Tarih Aralığı 2 Kişilik, Kişi Başı Tek Kişi İlave Kişi 1. Çocuk 2. Çocuk
11 Ağustos 2018
16 Ağustos 2018
1,080.00 TL 1,430.00 TL 1,080.00 TL 3 - 11 Yaş 849.96 TL
-
- -
SİNOP - AMASYA - SAMSUN - ORDU - BOZTEPE - BULANCAK - GİRESUN - TORUL - KARACA MAĞARASI - ZİGANA DAĞI - TRABZON - AKÇAABAT - SÜRMENE - ÇAYELİ - UZUNGÖL - RİZE - ÇAMLIHEMŞİN - AYDER YAYLASI - ARTVİN - BORÇKA - KARAGÖL - HOPA - KEMALPAŞA - SARP SINIR KAPISI – BATUM